Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” fehvaına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre mutlak halde bulunan kent, sadece ardından korsanların eline esbaktir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve majör bir tekâmül göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara bakarak Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en oflaz yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev bark sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme nazarıitibar duyanlar yürekin tam bir turizm cenneti! Gün süresince pek çok medeniyete ev bark sahipliği karşılayıcı bu nadide kent, beyaz bayraklı plajları ile de nispeten popüler. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden oflaz 13 yeri sizin yürekin listeledik. Eğer siz de yaz tatili yürekin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi düşünceınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi huzurlayacak ilk önem Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede önem vadi surlar yaygınletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları inşa edilmiş. Sırf sokaklarını gezmenin de çok şatır olduğu Kaleiçi, zamanı dokular beyninde gezmekten zevk alanlar yürekin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe seyahat edebilir ve teknik kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda önem vadi tabii gaz deposundan binlerce yıldır çıhun alevler eski Yunanistanlı Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” fehvaına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline keskinr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı kükremek sarrafiyelı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile uğraşmamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak yürekin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi gömlek dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 gömlek şeşndan alevler saçmaya devam değer. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi gömlek dibinden fışkenar alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek yürekin Olympos’da bir yarış sıralama edilir. Atletler Chimera’nin coşkunlukiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde önem alır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Paşa tarafından yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında önem alır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden kaban noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Sabık zamanlarda temelli ülke yapımı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 yılında tekrar değaksiyontirilmiştir. Sabık sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının önem aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin kuzey tarafında ise çıkıntı halinde bir demir önem alır. Bu demirin aksiyonlevi ise idam cezası edilen kişgelecek güneş boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat kısımlarında önem alıyor. Taban Yorgi öteki ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ait. Tarihi strüktürnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ait olmayan vahit kitap olmasının kenarı düzen Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl ender strüktürlarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise hasetmüzde bir bütün halinde himaye şeşna alınmıştır.

Antalya alanya transfer

side transfer