Tilki SEO

SEO (Search Engine Optimization) ve SEM (Search Engine Marketing), dijital pazarlama dünyasında sık sık kullanılan iki meal. Fakat bu iki meal mevzuya hakim olmayanlar açısından birbirine karıştırılabiliyor.

Özellikle online alışdataş firmaları ve internetten satış yapan e-tecim siteleri muhtevain kritik olan bu iki meal, yeni kitlelere erişebilmek ve pazarda öne çıkabilmek adına önemlidir. Her iki meal da web sitelerinin kontrol motorlarındaki görünürlüğünü zaitrmaya yardımcı evet, ancak aralarında çeşitli farklar bulunur.

Bu nedenle bu makaslamakmızda bugün bugün birbirine karıştırılabilen SEO ve SEM arasındaki farkları anlatacağız. Öncelikle SEM kavramını berenarı elan harisalım ve beraber inceleyelim.

SEM: Taharri Motoru Pazarlaması

SEM (Search Engine Marketing) evet da Türki olarak Taharri Motoru Pazarlaması, markaların kontrol motorları üzerinde elan görünür ve elan ulaşılabilir olması muhtevain yapılan çalışmalara denir.

Taharri motoru reklamcılığı olarak da tanılamamlanan SEM, kontrol motorlarında ücretli reklam alımı gerçekleştirilerek web sitelerinde yoğunluk peşışı meselelemlerinin hepsine denir. En pop ve pıtrak kullanılan SEM aracı ise Google Ads’dir.

Marka bilinirliğini ve bellik değerini zaitrmaya müteveccih bir çalışma olan SEM, jüpiter kitlesini geliştirmek açısından da enikonu önemlidir. üste SEM çalışmaları ile trafiğinizi yargılama ilave şansı yakalayabilirsiniz.

Taharri Motoru Optimizasyonu olarak da aşina SEO çalışmaları ise SEM’in tersine ücretsiz çalışmalardır. SEM makul bir bütçe muhtevain verilen reklamları kapsarken SEO çalışmaları makul anahtar kelimelerde lakırtııcı bir yükseliş elde eylemek muhtevain yapılan çalışmalardır. Elkızı, bu mukabillaştırmayı berenarı elan harisalım.

SEM ile SEO Arasındaki Farklar

Öncelikli olarak SEO ve SEM çalışmaları arasındaki başkalık; yukarıda da belirttiğimiz üzere SEM’in belirli bir ücret mukabillığında, SEO’nun ise muhtevaerik üretim maliyetleri hariç ücretsiz şekilde strüktürlabilmesidir. Doğrusu SEO muhtevain en ilkin içinde ne olduğu üretirken harcanan maliyet dışında başarım göstermesi muhtevain yeni bir ödeme strüktürlmaz.

Bunun dışında bir önemli başkalık da hızdır. SEM çalışmalarında sonucu elan hızlı şekilde elde edersiniz ve trafiğinizi endamsız müddet içerisinde zaitrabilirsiniz. Bunun tersine SEO çalışmaları ise uzun soluklu çalışmalardır. SEO çalışmaları yaparken uzun vadeli şekilde düşünmeli ve sitenizdeki iyileştirmeleri hamle hamle yapmalısınız.

Bu iki dijital pazarlama mealı arasındaki bir öteki önemli başkalık da doğallıktır. SEM çalışmaları ücretli reklam çalışmaları evetğu muhtevain doğallığa odaklanmaz, hızlı sonuç almaya odaklanır. Fakat SEO çalışmalarında bu vaziyet farklıdır. SEO çalışmaları elan tabii icraatı kapsar ve sitenize elan uzvi bir yoğunluk dürüstışı sağlar.

Bu iki meal, muhtevaerik itibarıyla da çeşitleme gösterir. SEO çalışmalarındaki muhtevaerikler kullanıcı deneyimini zaitrmaya ve kullanıcıların Google sorgularını vermeye yöneliktir. Doğrusu elan çok kullanıcı faydasına odaklıdır. SEM çalışmalarında ise garaz elan ticari evetğu muhtevain muhtevaerikler SEO çalışmalarındaki gibi olmayabilir.

Fakat bu düşünmek değildir ki SEM muhtevaerikleri kalitesizdir. Sadece iki meal arasındaki muhtevaerik konseptleri ve odaklar farklıdır. üste belirtmekte yarar var: Bu iki kavramdan biri diğerinden elan hayır evet da elan üstün değildir. Markaların pazarlama stratejilerine ve gereksinimlerine için ikisinden de faydalanılabilir.
Makalemızın burada sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam eylemek istiyorsanız Pandemi Sürecinde Mütebeddil Tüketici Davranışları: Dijital Dönüşümün Yükselişi makaslamakmıza geçebilirsiniz.

https://tilkiseo.com/